İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür&Sanat
  3. 9. Boğaziçi Sinema Şenliği’nin Memleketler arası Uzun Metraj Sinema Yarışı’nda Yer Alan Sinemalar Açıklandı!

9. Boğaziçi Sinema Şenliği’nin Memleketler arası Uzun Metraj Sinema Yarışı’nda Yer Alan Sinemalar Açıklandı!

featured

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim tarihleri ortasında düzenlenecek 9. Boğaziçi Sinema Şenliği‘nin Milletlerarası Uzun Metraj Sinema Yarışı’nda yer alan sinemalar aşikâr oldu. Memleketler arası birçok şenlikte yarışan ve ödül alan yılın savlı sinemalarından oluşan Milletlerarası Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda 10 sinema yer alıyor.

Anne Delseth, Kamyar Mohsenin, Hilal Baydarov, Svetla Tsotsorkova ve Yoshi Yatabe’den oluşan heyet karşısına çıkacak memleketler arası uzun metraj müsabaka sinemaları ortasında; Juja Dobrachkous’un on yedi yaşındaki Ariadna’nın büyükannesinin cenazesi için Gürcistan’ın el değmemiş kırsalına dönmesini ve büyükannesinin ruhunu meyyit vücuduna bağlamak için eski bir defin ritüelini gerçekleştirmek durumunda kalmasını anlatan ve prömiyerini 50. Rotterdam Sinema Festivali’nde yapan “BEBIA, MY ONLY DESIRE”, Susana Nobre’nin 63 yaşında ve emekliliğine az bir mühlet kalan Joaquim’in işsizlik maaşı alabilmek için çalışmak istemediği şirketlere iş müracaatında bulunup evrak toplamasını husus edinen ve 71. Berlin Sinema Şenlik Berlinale Forum’da yarışan “JACK’S RIDE”, Isabel Lamberti’nin Madrid’e yakın bir gecekondu mahallesinde ikamet edenlerin, meskenlerini inşa ettikleri yerin satılmasıyla konutlarından taşınmak zorunda kalmalarını anlatan ve prömiyerini 68. San Sebastian Sinema Festivali’nde yapan birinci uzun metraj sineması “LAST DAYS OF SPRING”, Shujun Wei’nin bir sinema takımının Çin’in güneyinde bulunan bir köye Ripples Of Life sinemasının pre-prodüksiyonu için gitmesini ve senaryonun da ötesinde beklenmedik olaylarla müsabakasını bahis edinen ve prömiyerini 74. Cannes Sinema Festivali’nin Directors’ Fortnight kısmında yapan “RIPPLES OF LIFE”, Han Shuai’nin bozuk aile sistemi içinde sürüklenirken bahtsız bir halde oyun arkadaşının boğulmasıyla kendini yetişkinlerin baskılarından köşeye sıkışmış bulan bir genç kızın öyküsüyle 71. Berlin Sinema Festival’in Generation Kplus En Uygun Sinema ile 25. Busan Sinema Festival’inden FIPRESCI mükafatlarını kazanan “Summer Blur”, Kiro Russo’nun arkadaşlarıyla birlikte iş arayan genç bir madenciyi, gizemli bir hastalığa yakalanmaya başlarken takip eden ve 78. Venedik Sinema Festivali’nin Orizzonti kısmından Heyet Özel Mükafatı alan “THE GREAT MOVEMENT”, Ahmet Toklu’nun, semtinde basketbol oynayabilecekleri bir alan olmayan Ahmet’in bu pürüzü ortadan kaldırmak için bir yol bulmaya çalışmasını öyküleştiren ve dünya prömiyerini 51. Giffoni Sinema Festivali’nde gerçekleştiren Pota”, Chema Garcia Ibarra’nın sıradan bir hayatı olan José Manuel’in bir ufo derneğinin haftalık toplantılarına katılmasını ve önderlerinin ölmesinin akabinde kozmik sırrı bilen tek kişi olarak kalmasını anlatan, prömiyerini 74. Locarno Sinema Festivali’nde gerçekleştiren birinci uzun metrajı “THE SACRED SPIRIT” Cristina Grosan’ın 30’lu yaşlardaki bir küme insanın büyüyemedikleri halde yetişkinliğin gerekliliklerini karşılama gayretini anlatan ve dünya prömiyerini 27. Saraybosna Sinema Festivali’nin ana yarışında gerçekleştiren “THINGS WORTH WEEPING FOR”, Hajni Kis’in 7 yıl boyunca hiç irtibat kurmayan bir baba kızın, birbirlerini tanımaya başladıkça ortalarındaki bağın ve affetmenin gücünü fark etmesini anlatan ve 55. Karlovy Vary Sinema Şenliği’nde “East of West” mükafatı için yarışan WILD ROOTS” sinemaları yer alıyor

En Güzel Memleketler arası Sinemaya 50.000 TL Ödül!

Türkiye prömiyerlerini 9. Boğaziçi Sinema Festivali’nde gerçekleştirecek yılın tezli sinemalarını kıymetlendirecek heyet üyeleri ortasında; 2012’den bu yana Cannes Sinema Şenliği Directors’ Fortnight seçici heyet üyesi olan, 2018’de Locarno Sinema Şenliği seçici şurasında yer alan ve tıpkı vakitte Zürih Sinema Festivali’nin danışmanlığını yürüten Anne Delseth, 2016’dan bu yana Fajr Milletlerarası Sinema Festivali’nin milletlerarası bağlantılar yöneticiliği ve program yöneticiliğini yapan Kamyar Mohsenin, ikinci uzun metraj sineması In Between Dying ile geçtiğimiz yıl Venedik Sinema Festivali’nin Ana Müsabaka kısmında dünya prömiyerini gerçekleştiren Azeri direktör Hilal Baydarov, ikinci uzun metraj sineması Sister ile 2019’da prömiyerini yaptığı San Sebastian Sinema Şenliği Yeni Direktörler Yarışması’nda Mansiyon Mükafatı ve 8. Boğaziçi Sinema Festivali’nde En Uygun Memleketler arası Uzun Metraj Sinema Mükafatı alan direktör Svetla Tsotsorkova ve Tokyo Memleketler arası Sinema Festivali’nin memleketler arası müsabaka kısmının uzun yıllar program yöneticiliğini gerçekleştiren Yoshi Yatabe yer alıyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, TRT’nin Kurumsal İş Paydaşlığı ve Küresel Bağlantı Ortağı Anadolu Ajansı‘nın takviyeleri, Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen şenliğin Memleketler arası Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda yer alacak sinemalardan bir tanesi 50.000 TL’lik En Âlâ Memleketler arası Uzun Metraj Sinema Ödülü’ne uzanırken; müsabakada 15.000 TL’lik En Güzel Direktör, 10.000 TL’lik En Düzgün Bayan Oyuncu, 10.000 TL’lik En Âlâ Erkek Oyuncu ve 10.000 TL’lik Heyet Özel Mükafatı olmak üzere toplam 5 kategoride 95.000 TL’lik ödül dağıtılacak.

Şenlik Biletleri 13 Ekim’de Satışa Sunuluyor!

Yerli ve yabancı sinemaların seyirciyle buluşacağı, 7 gün sürecek Boğaziçi Sinema Festivali’nde, dünya çapında sinema profesyonellerinin yanı sıra, kesimin birbirinden bedelli isimleri ağırlanacak. Boğaziçi Sinema Şenliği kapsamında gerçekleşecek gösterimler, Atlas 1948 ve Kadıköy sinemalarında yapılacak.

Şenliğin biletleri 13 Ekim’de mobilet.com ve sinema gişelerinden satışa sunulacak. Şenlik biletleri 13.00 ve 16.00 seansları için 10 TL, 18.30 ve 21.00 seansları için 15 TL olarak belirlendi. Şenliğin kısa sinema gösterimleri ise 5 TL!

Covid-19 Tedbirleri Hakkında Kıymetli Bilgi

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan bireylerin; konser, sinema ve tiyatro üzere vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu faaliyetlere iştirakinde negatif sonuçlu PCR testi zaruriliği getirilmiştir. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden bireylerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid­19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen müddete göre) yahut azami 48 saat evvel yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. Kişi hastalığı geçirmemiş yahut aşılı değil yahut negatif PCR testi yok ise aktifliğe katılmasına müsaade edilmeyecektir.

9. Boğaziçi Sinema Şenliği Memleketler arası Uzun Metraj Sinema Yarışı Sinemaları

BEBIA, MY ONLY DESIRE – Juja Dobrachkous, Birleşik Krallık, Gürcistan

JACK’S RIDE– Susana Nobre, Portekiz

LAST DAYS OF SPRING – Isabel Lamberti, Hollanda İspanya

RIPPLES OF LIFE – Shujun Wei, Çin

SUMMER BLUR – Han Shuai, Çin

THE GREAT MOVEMENT – Kiro Russo, Bolivya, Katar, Fransa, İsviçre, Birleşik Krallık

POTA – Ahmet Toklu, Türkiye

THE SACRED SPIRIT – Chema García Ibarra, İspanya, Fransa, Türkiye

THINGS WORTH WEEPING FOR – Cristina Grosan, Macaristan

WILD ROOTS – Hajni Kis, Macaristan, Slovakya

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum Yap